ଆପଣଙ୍କ ନଖ କହିଥାଏ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଅବସ୍ଥା,ସୁଚାଇଥାଏ ଏହି ଗମ୍ଭୀର ବେମାରୀ।

ନମସ୍କାର ବନ୍ଧୁଗଣ ଆପଣଙ୍କୁ ଆମ ୱେବପୋର୍ଟାଲରେ ସ୍ୱାଗତ ବନ୍ଧୁଗଣ,ଯେତେବେଳେ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସୁସ୍ଥ ଥାଏ, ଆଙ୍ଗୁଠିର ନଖ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଏବଂ ଚିକ୍କଣ ଦେଖାଯାଏ। କିନ୍ତୁ, ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଏବଂ ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟା ହେତୁ, ଆପଣଙ୍କ ଆଙ୍ଗୁଠିର ରଙ୍ଗ, ଗଠନ ଏବଂ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଲାଗେ। ବାସ୍ତବରେ, ନଖରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଥିବା ଚିହ୍ନଗୁଡିକ କିଛି ଗମ୍ଭୀର ଶାରୀରିକ ସମସ୍ୟାକୁ ସୂଚାଇପାରେ।ସେମାନଙ୍କୁ ଅଣଦେଖା କରିବା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇପାରେ।

ଆମର ନଖ କେଉଁ ଗମ୍ଭୀର ସମସ୍ୟାକୁ ସୂଚିତ କରେ ଜାଣନ୍ତୁ।
ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ସେବା ଯୋଗାଉଥିବା ଶହେ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ସଂଗଠନ କ୍ଲିଭଲ୍ୟାଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମର ନଖ ନିମ୍ନଲିଖିତ ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ସୂଚାଇବା ଆରମ୍ଭ କରେ।

Nails

କିଡନୀ ରୋଗ :
ନଖରେ ଘଟୁଥିବା କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରେ କିଡନୀ ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ।

ବାସ୍ତବରେ, କିଡନୀ ସମସ୍ୟା ଧୀରେ ଧୀରେ ବଢ଼ିବାରେ ଲାଗେ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଅବସ୍ଥା ହଠାତ୍ ଖରାପ ହୁଏ ଏହାର ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଏ। ଯାହା ମଧ୍ୟ ସାଂଘାତିକ ପରିସ୍ଥିତି ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ, ନଖରେ ଘଟୁଥିବା କିଛି ପରିବର୍ତ୍ତନ ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ଏହି ସମସ୍ୟା ବିଷୟରେ ଆଗରୁ ଜାଣିପାରିବେ।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, କିଡନୀ ରୋଗ ହେତୁ ନଖଗୁଡ଼ିକ କଠିନ ହେବାକୁ ଲାଗେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କର ଆକୃତି ଏକ ଚାମଚ ପରି ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ଏହି ରୋଗରେ ଆପଣଙ୍କ ନଖରେ ଧଳା ରେଖା ଏବଂ ଦାଗ ଦେଖାଯାଏ।

ଟେନସନ :
ଯେପରି ଚାପ ଆପଣଙ୍କ କେଶକୁ ପ୍ରଭାବିତ କରେ, ଏହା ଆପଣଙ୍କ ନଖର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ। କ୍ଲିଭଲାଣ୍ଡ କ୍ଲିନିକ ଅନୁଯାୟୀ, ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ଚାପରେ ଥାଆନ୍ତି, ଆପଣଙ୍କ ନଖରେ ମଧ୍ୟ କିଛି ଚିହ୍ନ ଦେଖାଯାଏ । ଚାପ ହେତୁ ନଖ ଉପରେ କିଛି ପାର୍ଶ୍ୱ ରେଖା ଦେଖାଯାଏ।

Nails

ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍
ଆର୍ଥ୍ରାଇଟିସ୍ ବାର୍ଦ୍ଧକ୍ୟ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ। ଏହି କାରଣରୁ, ଚାଲିବା ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ଏହି କାରଣରୁ, ଆପଣ ନଖର ମୂଳ ନିକଟରେ ସିଷ୍ଟସ୍ ମଧ୍ୟ ବିକଶିତ କରିପାରନ୍ତି ।ଏହି ସିଷ୍ଟ କ୍ୟାନ୍ସର ନୁହେଁ । ଏହା ରୂପରେ ଫୁଲା ଭଳି, ଯାହା ଉଠାଯାଇ ଫୁଲିପାରେ।

ସୋରିୟାସିସ୍ ;
ସୋରିୟାସିସ୍ ହେଉଛି ଏକ ସାଧାରଣ ଚର୍ମର ଅବସ୍ଥା ଯେଉଁଥିରେ ଚର୍ମରେ ନାଲି ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇଡ୍ ପ୍ୟାଚ୍ ଦେଖାଯାଏ ଏହି ପ୍ୟାଚଗୁଡ଼ିକ ଭୟଙ୍କର ଯନ୍ତ୍ରଣା ଏବଂ ଜଳିବା କାରଣରୁ ହୋଇପାରେ କିନ୍ତୁ ସୋରିୟାସିସ୍ କାରଣରୁ ଆପଣଙ୍କ ହାତ ଏବଂ ଆଙ୍ଗୁଠି ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇପାରେ । ନଖର ଆଗ ଭାଗରେ ସ୍କ୍ରାଚ୍ ଏବଂ ଗର୍ତ୍ତ ଥାଇପାରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନଖରେ ଧଳା ଚିହ୍ନ ମଧ୍ୟ ରହିପାରେ।

ଏଠାରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ସୂଚନା କୌଣସି ଡାକ୍ତରୀ ପରାମର୍ଶର ବିକଳ୍ପ ନୁହେଁ। ଏହା କେବଳ ଶିକ୍ଷା ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ଦିଆଯାଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *