ଆର ସପ୍ତାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଛି ଶ୍ରାବଣ ମାସ । ଏହି ସବୁ ରାଶି ସାବଧାନ

shiva

ଶ୍ରାବଣ ମାସ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶ୍ରାବଣ ମାସର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି | ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଶ୍ରାବଣରେ ପୂଜା କରାଯାଏ | ଶ୍ରାବଣର ସମସ୍ତ ସୋମବାର ସେମାନଙ୍କର ନିଜର ଗୁରୁତ୍ୱ ରହିଛି | ହିନ୍ଦୁ କ୍ୟାଲେଣ୍ଡର ଅନୁଯାୟୀ ପଞ୍ଚମ ମାସକୁ ଶ୍ରାବଣ କୁହାଯାଏ।

ଏହି ବର୍ଷ ଶ୍ରାବଣ 25 ଜୁଲାଇରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇ 22 ଅଗଷ୍ଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ | ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦାୟ 4 ସୋମବାର ହେବ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସାୱାନ ମାସରେ ଭୋଲେନାଥ ଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ସୁଖ, ଶାନ୍ତି ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆସିଥାଏ। ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଅବିବାହିତ ଝିଅମାନେ ଉପଯୁକ୍ତ ବର ପାଇବା ପାଇଁ ଶ୍ରାବଣରେ ପ୍ରାର୍ଥନା କରନ୍ତି | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ ଭୋଲେନାଥ ତାଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କର ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ କରନ୍ତି। ତୁରନ୍ତ ଏହି ମାସରେ ଉପବାସର ଫଳ ପାଇବା ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ବିଶ୍ୱାସ ଅଛି | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ବିବାହ ସହ ଜଡିତ ବାଧା ଦୂର କରାଯାଇ ଥାଏ |

mahadev

ଶ୍ରାବଣର ପ୍ରଥମ ସୋମବାର 26 ଜୁଲାଇ, ଦ୍ୱିତୀୟ ସୋମବାର 2 ଅଗଷ୍ଟ, ତୃତୀୟ ସୋମବାର 9 ଅଗଷ୍ଟ ଏବଂ ଚତୁର୍ଥ ସୋମବାର 16 ଅଗଷ୍ଟରେ ପଡ଼ିବ | ଶ୍ରାବଣ ମାସର କୃଷ୍ଣ ପକ୍ଷ୍ୟ ର ଚତୁର୍ଦୋଷୀ ତିଥିରେ ଶ୍ରାବଣ ଶିବତ୍ରୀ ଉପବାସ ରଖାଯିବ | ଏଥର ଶ୍ରାବଣ ଶିବରାତ୍ରୀ ବ୍ରତ 6 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ ପଡୁଛି।

ଜାଣ, ଶ୍ରାବଣ ଶିବରାତ୍ରୀ ପୂଜାର ଶୁଭ ସମୟ ଏବଂ ତାରିଖ |

mahadev

ଚତୁର୍ଦୋଷୀ ତିଥି 6 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ଶୁକ୍ରବାର ଦିନ 6:28 ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବ ଏବଂ 7 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରେ ସନ୍ଧ୍ୟା 7:11 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଶ୍ରାବଣ ଶିବରାତ୍ରୀ ତାରିଖ – 6 ଅଗଷ୍ଟ 2021, ଶୁକ୍ରବାର |
ପୂଜା ମୁହୁର୍ତ୍ୱ ଆରମ୍ଭ – 7 ଅଗଷ୍ଟ 2021, ଶନିବାର ସକାଳ 12:06 ରୁ |
ପୂଜା ମୁହୁର୍ତ୍ୱ ସମାପ୍ତ – 7 ଅଗଷ୍ଟ 2021, ଶନିବାର ଅପରାହ୍ନ 12.48 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |
ଶିବ୍ରାରାତ୍ରୀ ବ୍ରତ୍ତ ପରମ ମୂହୁର୍ତ୍ୱ – 7 ଅଗଷ୍ଟ ଦିନ ସକାଳ 5:46 ରୁ ଅପରାହ୍ନ 3.45 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *