ଭୁଲରେବି ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କରନ୍ତୁନି ଏହି କାମ – ହୋଇଯିବ ବଡ କ୍ଷତି

Tuesday

ପୈରାଣିକ କଥାରେ, ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ଶିବଙ୍କର ଏକାଦଶ ଅବତାର ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରାଯାଇଛି | ପବନପୁତ୍ର ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ‘କଳୀ ଯୁଗର ଭଗବାନ’ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ | ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଯେ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ରାଶିରେ ଶନି, ମଙ୍ଗଳ, ରାହୁ ଏବଂ କେତୁ ପରି ପୁରୁଷ ଗ୍ରହ ଥାଆନ୍ତି ତେବେ ତାଙ୍କୁ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ଗ୍ରହର ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ କମିଯାଏ।

ସେହି ସମୟରେ, ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଏଠାରେ 12 ଟି ରାଶି ଅଛି ଏବଂ ଗ୍ରହମାନଙ୍କର ଗତିବିଧି ମଧ୍ୟ ଏହି ରାଶିର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ | କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ ଯେ ମଙ୍ଗଳବାର ପବନପୁତ୍ର ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗ କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ବଜରଙ୍ଗବାଲିକୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ପୂଜା କରାଯାଏ। ସାଙ୍କତ ମୋଚାନ ହନୁମାନଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଭକ୍ତମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ଦିନ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି |

ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କିଛି ବିଶେଷ ପଦକ୍ଷେପ ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ଆଣିଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏହା ସହିତ ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏପରି କିଛି କାର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯାହା ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କରାଯିବା ଉଚିତ ନୁହେଁ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରି ବଜରଙ୍ଗବାଲି କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ। ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହିପରି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକ କ’ଣ | ଯେଉଁମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ ଏଡ଼ାଇବା ଉଚିତ୍, ନଚେତ୍ ବଜରଙ୍ଗବାଲି କ୍ରୋଧିତ ହୋଇପାରନ୍ତି…

eating

1) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ମାଂସ ଏବଂ ମଦ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ତୀବ୍ରତା ବଢିଥାଏ | ଯାହା ବ୍ୟକ୍ତିର ପ୍ରକୃତି ଉପରେ ନକାରାତ୍ମକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

2)) ଛୁରୀ, କଣ୍ଟା, ପନିଖି ଭଳି ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କିଣିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ କିଣିବା ଦ୍ୱାରା ପରିବାରର ଦୁଃଖ ବଢିଯାଏ |

3)) ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଦାନ ଇତ୍ୟାଦି ରଖିବା ଅନୁଚିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ। କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ | ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ ମଙ୍ଗଳ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ |

4) କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ବଡ ଭାଇଙ୍କ ସହ ବିତର୍କ ହେତୁ ମଙ୍ଗଳ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ |

5) ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ଶନି ଦେବ ଏବଂ ହନୁମାନଜୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଘନିଷ୍ଠତା ଅଛି, କିନ୍ତୁ ଆମକୁ ମନେ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ବୁଲିଯିବା ବେଳେ ମଧ୍ୟ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କଳା ପୋଷାକ ପିନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ | ଏହା ଶନିଙ୍କ ପ୍ରଭାବକୁ ବଢାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଜଣେ ନାଲି ପୋଷାକ ପିନ୍ଧିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଦାନ ମଧ୍ୟ ଲାଲ୍ ପୋଷାକରେ କରାଯିବା ଉଚିତ୍ | ଏହା ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହକୁ ମଜବୁତ କରେ | ଏଥି ସହିତ ପବନପୁତ୍ରଙ୍କ କୃପା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ |

hanuman

6) ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ କୈଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିପାରିବେ କିନ୍ତୁ ଏହି ଦିନ କୈଣସି ଜିନିଷରେ ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ | ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ କୈଣସି ଯୋଜନାରେ ବିନିଯୋଗ କରିବା ସଫଳ ହୁଏ ନାହିଁ କିମ୍ବା ଟଙ୍କା ନଷ୍ଟ ହୁଏ |

7) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଟଙ୍କା କାରବାରକୁ ମଧ୍ୟ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ନିଆଯାଇଥିବା ଋଣ ପରିଶୋଧ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ସେହିଭଳି, ଏହି ଦିନରେ ଋଣ ଦିଆଯାଇଥିବା ଟଙ୍କା ଫେରସ୍ତ କରିବାର କମ୍ ସମ୍ଭାବନା ଅଛି |

8) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ, ଶୁକ୍ର ଏବଂ ଶନି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଦୂରେଇ ରହିବା ଉଚିତ୍ | କୁହାଯାଏ ଯେ ଏପରି କରିବା ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ |

9) ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ଲୁଣ ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ | ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

10) ଏହି ଦିନ ହରଡ ଡାଲ ଖାଇବା ମଧ୍ୟ ନିଷେଧ, କାରଣ ଉରାଡ ଡାଲ ଶନି ସହିତ ଜଡିତ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ମଙ୍ଗଳବାର ଦିନ ହରଡ ଡାଲି ଖାଆନ୍ତି, ତେବେ ଶନି ଏବଂ ମଙ୍ଗଳ ଗ୍ରହର ମିଶ୍ରଣ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅସୁବିଧା ହୋଇପାରେ | ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହି ଦିନ ଏକତ୍ର ରହିବା ପାଇଁ ଖରାପ ବୋଲି ମଧ୍ୟ ବିବେଚନା କରାଯାଏ | ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ଉଚିତ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *