ଆପଣଙ୍କର ଏହି ସବୁ ଭୁଲ ପାଇଁ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ ଆପଣଙ୍କର ଲିଭର ।

Liver

ଯକୃତ ହେଉଛି ମାନବ ଶରୀର ସହିତ ସବୁଠାରୁ ବଡ ଗ୍ରନ୍ଥି | ପେଟ ହଜମ ପାଇଁ ଏହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ରସ ତିଆରି କରିଥାଏ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ ଡିଟକ୍ସ କରିଥାଏ | ଆଜିକାଲି, ଯୁବକମାନଙ୍କ ବୟସର ଖରାପ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା ତରିକା ହେତୁ ସେମାନେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଯକୃତ ରୋଗରେ ପୀଡିତ | ଯଦି କୈଣସି ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କର ଯକୃତ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହାକୁ ପ୍ରତିରୋପଣ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଅନ୍ୟ କୈଣସି ଉପାୟ ନାହିଁ | ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଯକୃତ ନଷ୍ଟ ହେତୁ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ ମରିପାରେ | ବେଳେବେଳେ ହେପାଟାଇଟିସ୍ ଏ, ବି, ସି ଏବଂ ଡି ଭଳି ମଣିଷ ଭୟଙ୍କର ଯକୃତ ହେତୁ ଲୋକଙ୍କୁ ଅସୁରକ୍ଷିତ କରିଦିଏ |

ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଭୟଙ୍କର ଯକୃତ ଯୋଗୁଁ ଜଣ୍ଡିସ ଭଳି ସାଂଘାତିକ ରୋଗ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ବାସ୍ତବରେ ଯକୃତ ହେଉଛି ମାନବ ଶରୀରର ଏକ ଚମତ୍କାର ଚିତ୍ର | ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ, ଯକୃତରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ | ମାନବ ଶରୀରର ଅନେକ ଉପାଦାନ ଅଛି, ଯାହା କୈଣସି ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳା ଙ୍କର ନଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ନାହିଁ, ଅଙ୍ଗଗୁଡ଼ିକ ଅତିରିକ୍ତ ଭାବରେ ଯକୃତକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି | ଆଜି ଏହି ଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହିପରି 3 ଟି ଅଭ୍ୟାସ ବିଷୟରେ କହିବୁ, ଯାହାକୁ ଗ୍ରହଣ କରି ଆମେ ଆମର ଯକୃତକୁ ନଷ୍ଟ କରୁଛୁ ବୋଲି ଜାଣି ପାରିବେ |

Liver

ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡ଼ିକ ଯକୃତକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ |

ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଗ୍ରହଣ:

ଆଜିର ନୂତନ ଯୁଗ ବ୍ୟକ୍ତିତ୍ୱ ମାନେ ଅଳିଆ ପନିପରିବା ଅପେକ୍ଷା ଅଧିକ ଜଙ୍କ ଫୁଡ୍ ଏବଂ ଫାଷ୍ଟଫୁଡ୍ ଖାଇବାକୁ ଆଗ୍ରହୀ | ନୁଡୁଲ୍ସ, ପିଜା ବର୍ଗର୍ କିମ୍ବା ମଞ୍ଚୁରିଆନ୍ ହୁଅନ୍ତୁ, ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଜଙ୍କ୍ ଫୁଡ୍ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଯୁବକମାନଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ ପାଲଟିଛି | ବର୍ତ୍ତମାନ ମଣିଷ ପନିପରିବା ଠାରୁ କିଛି ଦୂରରେ ଏହି ଜିନିଷ ସବୁ ଖାଉଛି | କଣ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ସେହି ଖାଦ୍ୟରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ତେଲ ଏବଂ ମସଲା ମିଳାଯାଏ, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ବିପଜ୍ଜନକ ଏବଂ ବିଷାକ୍ତ କାରକ ଥାଏ | ଶରୀର ସହିତ ସେହି ବିପଜ୍ଜନକ କାରକ ଗୁଡ଼ିକର ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ମାନବ ଯକୃତ ଧୀରେ ଧୀରେ କାମ ବନ୍ଦ କରିଦିଏ |

Liver

ମଦ୍ୟପାନ:

ଆଧୁନିକ ଯୁଗରେ ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଅତ୍ୟଧିକ ମାନବ ସମାଜର ଏକ ଶୈଳୀରେ ପରିଣତ ହୋଇଛି | ଯକୃତ ବିଫଳତା ପାଇଁ ମଦ୍ୟପାନ ଅଧିକ ଦାୟୀ | ଯଦିଓ ଏହା ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ମଦ୍ୟପାନ କରିବା ଠାରୁ ବହୁ ଦୂରରେ, ଯଦି ସେହି ପରିମାଣ ଆବଶ୍ୟକତା ଠାରୁ ଅଧିକ ହୁଏ, ତେବେ ଯକୃତ ଭଲରେ କାମ କରେ ନାହିଁ ଦୁର୍ବଳ ହେବାକୁ ଲାଗେ | ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଯକୃତ କୈଣସି ସମୟରେ ବିଫଳ ହୁଏ | ମଦ୍ୟପାନ ହେଉଛି ଅନେକ ଲୋକଙ୍କ ଯକୃତ ନଷ୍ଟ ହେବାର ସରଳ କାରଣ ।
ନିଦ ବିଫଳତା:

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ପୁରୁଷ କିମ୍ବା ମହିଳାଙ୍କ ପାଇଁ ଛଅରୁ ଆଠ ଘଣ୍ଟା ଶୋଇବା ପ୍ରକୃତରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ। କିନ୍ତୁ ଆଧୁନିକ ଯୁଗର ଯୁବକମାନେ ରାତିସାରା ସେଲ ଫୋନ ବା ଇଣ୍ଟରନେଟ ରେ ଚାଟିଂ କରିବାରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେମାନେ ପର୍ଯ୍ୟାପ୍ତ ପରିମାଣରେ ଶୋଇପାରୁନାହାଁନ୍ତି | ନିଦ୍ରା ଅଭାବରୁ ଆମ ଯକୃତ ତୁରନ୍ତ ଖରାପ ହୋଇଯାଏ | ଏହା ମଧ୍ୟ ଆମ ଯକୃତର କ୍ଷତିର ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ | ତେଣୁ ଯଦି ଆପଣ ଆଠ କିମ୍ବା 6 ଘଣ୍ଟାରୁ କମ୍ ଶୋଇଛନ୍ତି, ତେବେ ବର୍ତ୍ତମାନ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ | କାରଣ ଏକ ଛୋଟ ଭୁଲ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ସାଂଘାତିକ ପ୍ରମାଣିତ କରିପାରେ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *