ମିଳିଗଲା ତାରିଖ – ଏହି ତାରିଖରେ ହେବ କଳିଯୁଗର ଅନ୍ତ ।

shiva

ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଶିବଲିଙ୍ଗ ଜୀବନ୍ତ ବୋଲି ଜଣାପଡେ। ଲୋକଙ୍କ ମତରେ, ଏହା ହେଉଛି ବିଶ୍ୱର ଏକମାତ୍ର ଶିବଲିଙ୍ଗ | ଯାହାର ଆକାର କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଲମ୍ବ 9 ଫୁଟରୁ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଛି | ଦୂରଦୂରାନ୍ତରୁ ଆସିଥିବା ଲୋକମାନେ ଏହି ଚମତ୍କାର ଶିବଲିଙ୍ଗ ଦେଖିବାକୁ ଆସନ୍ତି | ମନ୍ଦିରର ପୁରୋହିତଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଆକାର ପ୍ରତିବର୍ଷ ବଢିଥାଏ। ଯଦି ପୁରୋହିତମାନଙ୍କ କଥା ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପ୍ରତିବର୍ଷ 1ଇଞ୍ଚ ଉଚ୍ଚରେ ବଢନ୍ତି |

ଏଠାରେ ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକ ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶତାବ୍ଦୀ ମଧ୍ୟରେ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି। ସେ ନିଜ ଆଖିରେ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଆକାର ବଢୁଥିବା ଦେଖିଛନ୍ତି | ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୂର୍ବରୁ ଛୋଟ ଥିଲା | କିନ୍ତୁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଏହାର ଆକାର ଏପରି ଭାବରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା ଯେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ 9 ଫୁଟ |

shiva

ପୃଥିବୀ ତଳେ କବର ଦିଆଯାଇଛି
ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ବିଶେଷତା ଅଛି | ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ପୃଥିବୀଠାରୁ ଯେତେ ଅଧିକ, ଏହା ପୃଥିବୀ ତଳେ ମଧ୍ୟ ଅଛି | ଶିବଲିଙ୍ଗ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ କାହାଣୀ ଅଛି | ସ୍ଥାନୀୟ ଲୋକଙ୍କ କହିବାନୁସାରେ, ଯେଉଁ ଦିନ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ବଢିବ ଏବଂ ପାତାଳକୁ ଛୁଇଁବ | ସେହି ଦିନ ଏହି ସଂସାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପେ ଶେଷ ହେବ | ସେଦିନ ଜଗତର ଶେଷ ନିଶ୍ଚିତ |

ଶିବଲିଙ୍ଗର କାହାଣୀ |
ଏହି ଜୀବନ୍ତ ଶିବଲିଙ୍ଗଙ୍କ ଉଲ୍ଲେଖ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ | ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ ଭଗବାନ ଶିବ ଯୁଧିଷ୍ଠିରଙ୍କୁ ଏକ ଚମତ୍କାର ରତ୍ନ ଦେଇଥିଲେ। ଯାହା ଯୁଧିଷ୍ଠିର ମାତାଙ୍ଗ ଋଷିଙ୍କୁ ଦେଇଥିଲେ | କୈଣସି ପ୍ରକାରେ ଏହି ରତ୍ନ ରାଜା ହର୍ଷବର୍ମାନଙ୍କ ନିକଟକୁ ଆସିଲା | ରାଜା ଏହି ରତ୍ନକୁ ଭୂମି ତଳେ ପୋତି ଦେଲେ। କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ରତ୍ନକୁ ଭୂମିରେ ପୋତି ଦିଆଯିବା ପରେ ଏହାର ଆକାର ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଲା ଏବଂ ଏହା ଶିବଲିଙ୍ଗର ରୂପ ନେଇଥିଲା। ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିରରେ ଅବସ୍ଥିତ ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗ ଏକ ରତ୍ନରୁ ନିର୍ମିତ |

tample

ଚାନ୍ଦେଲା ରାଜବଂଶର ରାଜାମାନେ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ
ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଛତ୍ରପୁରର ଖଜୁରାହୋରେ ଅବସ୍ଥିତ ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ଚାନ୍ଦେଲା ରାଜବଂଶର ରାଜାମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ମନ୍ଦିର 9th ଶତାବ୍ଦୀରେ ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା | ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର 35 ଫୁଟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବ୍ୟାପିଛି | ମନ୍ଦିରର ଅଭୟାରଣ୍ୟ ବହୁତ ସୁନ୍ଦର ଅଟେ | ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ 900 ରୁ 925 ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ହେବ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ।

ମନ୍ଦିରର ସ୍ଥାପତ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଖଜୁରାହୋ ମନ୍ଦିରଠାରୁ ଭିନ୍ନ ଏବଂ ମନ୍ଦିରର ସ୍ତମ୍ଭ ଏବଂ କାନ୍ଥରେ ଅନ୍ୟ ଖଜୁରାହୋ ମନ୍ଦିର ପରି ଯୈନ ମୂର୍ତ୍ତି ନାହିଁ |

ବୈଜ୍ଞ୍ୟାନିକ ମାନେ ମଧ୍ୟ କିଛି ପାଇଲେ ନାହିଁ |
ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ଆକାର କିପରି ବୃଦ୍ଧି ପାଉଛି | ଏହା ଉପରେ ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଗବେଷଣା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇଥିଲା | କିନ୍ତୁ ବୈଜ୍ଞ୍ୟାନିକମାନେ କିଛି ପାଇଲେ ନାହିଁ। ଏହି ଶିବଲିଙ୍ଗର ରହସ୍ୟ ଖୋଜିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞ୍ୟାନିକମାନେ ବହୁତ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ। କିନ୍ତୁ ବିଫଳ ହେଲା ଏବଂ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଶିବଲିଙ୍ଗର ଅଭିବୃଦ୍ଧିର କାରଣ କେହି ଜାଣିପାରି ନାହାଁନ୍ତି।

mahadev

କେତେବେଳେ ଯିବେ
ଅକ୍ଟୋବରରୁ ଫେବୃଆରୀ ମଧ୍ୟରେ ମାତାଙ୍ଗେଶ୍ୱର ମନ୍ଦିର ପରିଦର୍ଶନ କରିବାର ସର୍ବୋତ୍ତମ ସମୟ | ଏହି ସମୟରେ ପୃଥିବୀର ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନରୁ ଲୋକମାନେ ଏହି ମନ୍ଦିରକୁ ଆସି ଈଶ୍ବରଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରନ୍ତି | ଖଜୁରାହୋରେ ଏକ ବିମାନବନ୍ଦର ଏବଂ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ୍ ଅଛି | ତେଣୁ ଦେଶର ଯେକୈଣସି କୋଣରୁ ଏହା ସହଜରେ ଉପଲବ୍ଧ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *