1 ଅଗଷ୍ଟରୁ ବଦଳିଜାଉଛି ଏହି ସବୁ ବଡ ନିୟମ । ଘରୁ ବାହାରିବା ଆଗରୁ ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ।

news

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ:- ନୂଆ ତାରିଖ, ନୂଆ ମାସ ଏବଂ ପୁଣି ନୂଆ ନିୟମ | ଅଗଷ୍ଟ 1, 2021 ଠାରୁ, ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ସହିତ ଜଡିତ ଅନେକ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଆପଣ ଏହି ସବୁ ବିଷୟରେ ଅବଗତ ହେବା ଜରୁରୀ | ଏଗୁଡିକ ଆମର ବଜେଟ୍ ଏବଂ ଆମର ପକେଟ୍ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବାକୁ ଯାଉଛି | ଆସନ୍ତୁ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବା କେଉଁ ନିୟମ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ଆମର ଦୈନନ୍ଦିନ ଜୀବନ ଉପରେ କିପରି ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ |

ରନ୍ଧନ ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବ ।

ଅଗଷ୍ଟ 1 ରୁ ଏଲପିଜି ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ହେବାକୁ ଯାଉଛି ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି। କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଘରୋଇ LPG ଏବଂ ବାଣିଜ୍ୟିକ ସିଲିଣ୍ଡର ଗ୍ୟାସର ମୂଲ୍ୟ ପ୍ରତ୍ୟେକ ମାସର 1 ରେ ସ୍ଥିର ହୋଇଛି | ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଅଗଷ୍ଟ 1 ତାରିଖରୁ ମଧ୍ୟ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଘଟିବାକୁ ବାଧ୍ୟ।

lpg22

ଆରବିଆଇ ବ୍ୟାଙ୍କ ସହିତ ଜଡିତ ପରିବର୍ତ୍ତନ ।

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ମଧ୍ୟ ଅଗଷ୍ଟ ୧ ତାରିଖରୁ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିବାକୁ ଯାଉଛି। ମିଡିଆ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (RBI) ନ୍ୟାସନାଲ ଅଟୋମେଟେଡ୍ କ୍ଲିରିଂ ହାଉସ୍ (NACH) ସହ ଜଡିତ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିଛି ଏବଂ ଏହି ନିୟମ ଅଗଷ୍ଟ 1, 2021 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ନ୍ୟାସନାଲ ଅଟୋମେଟେଡ୍ କ୍ଲିରିଂ ହାଉସ୍ (NACH) ନ୍ୟାସନାଲ ପେମେଣ୍ଟ କର୍ପୋରେସନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଦ୍ୱାରା ପରିଚାଳିତ |

ଡିଭିଡେଣ୍ଡ, ସୁଧ, ପେନସନ ଏବଂ ଦରମା ଇତ୍ୟାଦି ନ୍ୟାସନାଲ ଅଟୋମେଟେଡ୍ କ୍ଲିରିଂ ହାଉସ୍ (NACH) ଅଧୀନରେ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଏ | ନୂତନ ନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ, NACH ର ସୁବିଧା ବର୍ତ୍ତମାନ ସବୁବେଳେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ ଯଥା ସପ୍ତାହରେ ସାତ ଦିନ ଏବଂ 24 ଘଣ୍ଟା | ପୂର୍ବରୁ ଏହା ସେପରି ନଥିଲା | ତେବେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ଲୋକଙ୍କ ପେନ୍ସନ୍, ସୁଧ, ଡିଭିଡେଣ୍ଡ ଏବଂ ଦରମା ଇତ୍ୟାଦି ରବିବାର କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କ holiday ଣସି ଛୁଟିଦିନରେ ବନ୍ଦ ହେବ ନାହିଁ |

ରିଜର୍ଭ ବ୍ୟାଙ୍କ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ (ଆରବିଆଇ) ଏକ ସରକାରୀ ବିଜ୍ଞପ୍ତି ଜାରି କରି କହିଛି ଯେ ଅଗଷ୍ଟ 1, 2021 ଠାରୁ, ସାଧାରଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିବା ସମସ୍ତ ଅଧିବେଶନ ସପ୍ତାହ ତଥା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଛୁଟି ଦିନରେ ସମସ୍ତ ଦିନରେ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷମ ହେବ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏହି ସୁବିଧା କେବଳ କାର୍ଯ୍ୟ ଦିବସରେ ଉପଲବ୍ଧ ଥିଲା |

rbi

ICICI ବ୍ୟାଙ୍କ ମଧ୍ୟ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରୁଛି ।

ICICI ମଧ୍ୟ ଏହାର ଅନେକ ନିୟମରେ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଏହା ଘୋଷଣା କରାଯାଇଛି। ICICI ବ୍ୟାଙ୍କର ନୂତନ ନିୟମ ଅଗଷ୍ଟ 1, 2021 ରୁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେବ। ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ICICI ନିୟମିତ ସଞ୍ଚୟ ଆକାଉଣ୍ଟରେ 4 ଟି ନଗଦ କାରବାର ମାଗଣାରେ ପ୍ରଦାନ କରୁଥିଲା ବେଳେ ବର୍ତ୍ତମାନ 1 ଅଗଷ୍ଟ 2021 ରୁ ଏହି ସୀମା ଶେଷ ହେବା ପରେ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ କାରବାରରେ 150 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ଯେ ICICI ଅଧୀନରେ ଥିବା ତୃତୀୟ ପକ୍ଷର ନଗଦ କାରବାରର ସୀମା ହେଉଛି 150 ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ 25 ହଜାର ଟଙ୍କା କାରବାର | ଏଥି ସହିତ, ବ୍ୟାଙ୍କ ଏହାଠାରୁ ଅଧିକ ନଗଦ କାରବାରକୁ ଅନୁମତି ଦିଏ ନାହିଁ | ICICI ମଧ୍ୟ ଚେକ୍ ବୁକ୍ ସହିତ ଯୋଡିତ ନିୟମରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି। 25 ପୃଷ୍ଠାର ଏକ ଚେକ୍ ବୁକ୍ ସମସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟଧାରୀଙ୍କୁ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ | ଅନ୍ୟ ପଟେ, ଯଦି ଆପଣ ଏହା ଉପରେ ଅଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତି 10 ପୃଷ୍ଠା ପାଇଁ ପୃଥକ ଭାବରେ 20 ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ପଡିବ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *