ଭାରତର ପୁରୁଣା ନାମ କଣ ଥିଲା ? ମାତ୍ର ଅଳ୍ପ ଲୋକ ଜାଣିଛନ୍ତି ଏହାର ଉତ୍ତର ।

in

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋର୍ଟଲ କୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ଆପଣ ମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଏହି କଥା କୁ ଜାଣି ଥିବେ କି ଆଜିର ଦିନ ରେ ଇଣ୍ଟରଭ୍ୟୁ ମାନଙ୍କ ରେ କେତେ ପରିମାଣ ରେ ଷ୍ଟ୍ରୀଟ୍ ହେଉଛି । ତେବେ ସେମିତି କ୍ଷେତ୍ର ରେ ପିଲା ମାନଙ୍କୁ ଆହୁରୀ ବି ପାଗଳ କରି ଦେଉଛି । ଆଜିର ସମୟ ର ଅଡୁଆ ପ୍ରଶ୍ନ ତେବେ ସେମାନେ ବହୁତ ସମୟ ରେ ଇଣ୍ଟର୍ଭିୟୁ ରେ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର ଦେଇ ପାରୁ ନ ଥିବା କାରଣ ରୁ ସେମାନେ ବହୁତ ଅସୁବଧା ର ସମ୍ମଖୀନ ହୋଇ ଥାନ୍ତି । ଆଜି ର ଦୁନିଆରେ ପାଠ ପଢିବା, ଶିକ୍ଷିତ ହେବା ଖଣ୍ଡେ ଭଲ ଚାକିରି ପାଇବା ବହୁତ କଷ୍ଟ ହୋଇଗଲାଣି।

ତେବେ ଆମେ ମାନେ ଦେଖିବାକୁ ପାଉଥିବା ଯୁଆଡେ ଗଲାବେଳକୁ ଏବେ ସବୁଆଡେ ଲୋକ ମାନେ ଆମର ବୁଦ୍ଦି ର ପରୀକ୍ଷା କରୁଛନ୍ତି, ଯାହାର ଉତ୍ତର ଆମେ ମାନେ କେବଳ ବୁଦ୍ଧି ମାଧ୍ୟମରେ ହିଁ ଦେଇପାରିବା। ଆମେ ଆଜି ଆପଣ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ କିଛି ନଲେଜବୁଲ ସେମିତି ହିଁ ପ୍ରଶ୍ନ ବିଷୟ ରେ କହିବା ପାଇଁ ଆସିଛୁ ଜାହାକୁ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ମାନଙ୍କ ଜ୍ଞ୍ୟାନ ବଢିବା ସହିତ ଆପଣ ମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବେ ଇଣ୍ଟର୍ଭିୟୁ ରେ ପାସ୍ ହୋଇ ପାରିବେ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ସେମିତି କିଛି ପ୍ରଶ୍ନ ଜାଣିବା ।

Question

ପ୍ରଶ୍ନ: ଭାରତର ପୁରୁଣା ନାମ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର: ଆର୍ଯ୍ୟଭର୍ଟ |
ପ୍ରଶ୍ନ: ଫତେହପୁର ସିକ୍ରି କେଉଁଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ?
ଉତ୍ତର: ଆଗ୍ରା

ପ୍ରଶ୍ନ: ଆମେ କାହିଁକି ପବନ ଦେଖିପାରୁ ନାହୁଁ?
ଉତ୍ତର: ନାଇଟ୍ରୋଜେନ୍ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ମୈଳିକ ଭାବରେ ବାୟୁରେ ଉପସ୍ଥିତ, ଏଗୁଡ଼ିକ ସ୍ୱଚ୍ଛ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ଆଲୋକର କିରଣ ସେମାନଙ୍କ ଉପରେ ପଡ଼େ, ସେଗୁଡ଼ିକ ପ୍ରତିଫଳିତ ହୁଏ ନାହିଁ ଯେଉଁଥି ପାଇଁ ଆମେ ବାୟୁ ଦେଖିପାରୁ ନାହୁଁ |

Questions

ପ୍ରଶ୍ନ: ପୃଥିବୀର ଗଭୀରତମ ସ୍ଥାନ କେଉଁଟି?
ଉତ୍ତର: ମୃତ ସମୁଦ୍ର କିମ୍ବା ମୃତ ସମୁଦ୍ର |
ପ୍ରଶ୍ନ: GPRS ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର: ସାଧାରଣ ପ୍ୟାକେଟ୍ ରେଡିଓ ସେବା |

ପ୍ରଶ୍ନ: GSM ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର: ମୋବାଇଲ୍ ଯୋଗାଯୋଗ ପାଇଁ ଗ୍ଲୋବାଲ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ |
ପ୍ରଶ୍ନ: ARMY ର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୂପ କ’ଣ?
ଉତ୍ତର: ସେନାର ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ନାମ ହେଉଛି ଆଲର୍ଟ ନିୟମିତ ମୋବିଲିଟି ୟଙ୍ଗ | ଏହାର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯୁବକମାନଙ୍କର ଏପରି ଏକ ସୈନ୍ୟ ଯେଉଁମାନେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଗତିବିଧି ଉପରେ ନଜର ରଖନ୍ତି ଏବଂ ଆବଶ୍ୟକ ହେଲେ ସେମାନଙ୍କୁ ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରୁ ଅନ୍ୟ ସ୍ଥାନକୁ ପଠାଯାଇପାରିବ |
ପ୍ରଶ୍ନ: ଭାରତ ଏବଂ ପାକିସ୍ତାନ ମଧ୍ୟରେ ସିମଲା ଚୁକ୍ତି କେବେ ସ୍ୱାକ୍ଷରିତ ହେଲା?
ଉତ୍ତର: 1972

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *