ଯେତେବେଳେ ଝିଅକୁ ପଚାରଗଲା ଏମିତି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଧା କଟା ସେଓ ଭଳି ଦେଖିବାକୁ ତମର କେଉଁ ଜିନିଷ ?

ias

ଯେତେବେଳେ ଝିଅକୁ ପଚାରଗଲା ଏମିତି ପ୍ରଶ୍ନ ଅଧା କଟା ସେଓ ଭଳି ଦେଖିବାକୁ ତମର କେଉଁ ଜିନିଷ ? ବାସ୍ତବରେ, ଆପଣମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ ପ୍ରତିଯୋଗୀତା ପରୀକ୍ଷା ଦେଇଥିବେ କିନ୍ତୁ IAS (ଭାରତୀୟ ପ୍ରଶାସନିକ ସେବା) ପାଇଁ ପରୀକ୍ଷା ସବୁଠାରୁ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ।ଲୋକମାନେ ଏହି ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ଅନେକ ମାସ ପୂର୍ବରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଦିନରାତି ଅଧ୍ୟୟନ କରିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସେମାନେ ଅଟକି ଯାଆନ୍ତି। ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ଏହି ପରୀକ୍ଷାକୁ ସଫା କରିବା ପାଇଁ ରତନ ବିଦ୍ୟା କେବଳ ଉପଯୋଗୀ ନୁହଁନ୍ତି, ବରଂ ତୁମର ତର୍କକୁ ସଫା କରିବା ଏବଂ ସୃଜନଶୀଳ ଭାବରେ ଚିନ୍ତା କରିବା ମଧ୍ୟ ଉପଯୋଗୀ। ଥରେ ଆପଣ ପରୀକ୍ଷା ପାସ କରିସାରିବା ପରେ, ଆପଣ IAS ହେବାକୁ ଏକ କଷ୍ଟଦାୟକ ସାକ୍ଷାତକାର ଦେଇ ଯିବାକୁ ଅଧ୍ୟୟନ କରନ୍ତି।

ଏହି ସାକ୍ଷାତକାରରେ, ପ୍ରାର୍ଥୀଙ୍କୁ ଏପରି ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଉଥିବା ପ୍ରଶ୍ନ ପଚରାଯାଏ ଯେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ବିଚଳିତ ହୁଏ ।ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ସେହି ସମାନ ପ୍ରଶ୍ନର କିଛି ଝଲକ ଦେଖାଉଛୁ। ତୁମ ମନରେ ଘୋଡା ମଧ୍ୟ ଦୌଡ଼ ଏବଂ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଦେବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କର।

ias

ପ୍ରଥମ ପ୍ରଶ୍ନ: ଯଦି ମୁଁ ତୁମ ଭଉଣୀ ସହିତ ପଳାୟନ କରେ, ତୁମେ କ’ଣ କରିବ ? ଉତ୍ତର: ସାର୍! ମୋ ଭଉଣୀ ତୁମଠାରୁ ଭଲ ବର ପାଇପାରିବ ନାହିଁ। ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ପଛର କାରଣ ହେଉଛି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ହଠାତ୍ ଏକ ଅସହଜ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଥାଆନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ଆପଣ କିପରି ବ୍ୟବହାର କରିବେ? ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ, ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ ଆପଣଙ୍କର ଆଚରଣ, ମୁଖର ଅଭିବ୍ୟକ୍ତି ଏବଂ ଆତ୍ମ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ପରୀକ୍ଷା କରନ୍ତି।

ଦ୍ୱିତୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ: ଦିନେ, ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ହଠାତ୍ ଆପଣ ଜାଣିଲେ ଯେ ଆପଣ ଗର୍ଭବତୀ, ଆପଣ କ’ଣ କରିବେ ? ଉତ୍ତର: ମୁଁ ଖୁସି ହେବି ଏବଂ ଏହି ଖବର ପ୍ରଥମେ ମୋ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ କହିବି। (ଏହି ପ୍ରଶ୍ନଗୁଡିକ ପ୍ରାୟତ ଝିଅମାନଙ୍କୁ ପଚରାଯାଏ ଯେଉଁମାନେ ବିବାହିତ ନୁହଁନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ପ୍ରଶ୍ନ ଶୁଣି କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି କିମ୍ବା କୌଣସି ପ୍ରକାରେ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରନ୍ତି।

ତୃତୀୟ ପ୍ରଶ୍ନ: ଗୋଟିଏ ବିଲେଇର ତିନୋଟି ସନ୍ତାନ ଅଛନ୍ତି। ସେମାନଙ୍କର ନାମ ଜାନୁଆରୀ, ଫେବୃଆରୀ ଏବଂ ମାର୍ଚ୍ଚ। ବିଲେଇର ନାମ କଣ ? ଉତ୍ତର: ଆରେ ସାର୍! ଉତ୍ତର ଆପଣଙ୍କ ପ୍ରଶ୍ନରେ ଲୁଚି ରହିଛି।ବିଲେଇର ନାମ କଣ? (ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରି, ସାକ୍ଷାତକାରକାରୀ ଜାଣିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଆପଣ ତାଙ୍କ ଶବ୍ଦକୁ କେତେ ଯତ୍ନର ସହ ଶୁଣୁଛନ୍ତି)

Questions

ଚତୁର୍ଥ ପ୍ରଶ୍ନ: ମୟୂର ହେଉଛି ପକ୍ଷୀ ଯାହା ଅଣ୍ଡା ଦେଇନଥାଏ। ତେବେ ମୟୁର ପିଲାମାନେ କିପରି ଜନ୍ମ ହୁଅନ୍ତି ? ଉତ୍ତର: ଆରେ ସାର୍! ମୟୁରୀ ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ, ମୟୂର ନୁହେଁ।

ପଞ୍ଚମ ପ୍ରଶ୍ନ: ଅଧା ଆପଲ୍ କିପରି ଦେଖାଯାଏ ? ଉତ୍ତର: ସରଳ! ଦ୍ୱିତୀୟ ଅଧା ଆପଲ୍।

ଷଷ୍ଠ ପ୍ରଶ୍ନ: 100 ରେଜା ଟଙ୍କା ନିଅ, ଯେଉଁଥିରେ 10 ଟଙ୍କାର ଗୋଟିଏ ନୋଟ୍ ନାହିଁ ଏବଂ ନୋଟ୍ ନମ୍ବରରେ କେବଳ ଦଶଟି ଅଛି। ଉତ୍ତର: ପ୍ରଥମେ 20 ଟଙ୍କାର ଚାରିଟି ନୋଟ୍ ନିଅ, ତାପରେ 5 ଟଙ୍କାର ତିନିଟି ନୋଟ୍ ନିଅ, ତାପରେ ଦୁଇଟି ଟଙ୍କା 2 ଟଙ୍କା ନିଅ ଏବଂ ଶେଷରେ ଗୋଟିଏ 1ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ ନିଅ।100 ଟି ନୋଟରେ ଦଶଟି ରେଜା ପଇସା ହୋଇଯିବ।

ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମିତି ଖବର ପ୍ରତିଦିନ ଆଣିଥାଉ।ଏହି ପୋଷ୍ଟ ଆପଣଙ୍କୁ କିପରି ଲାଗିଲା, ଦୟାକରି ତଳେ କମେଣ୍ଟ କରନ୍ତୁ। ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ନିଶ୍ଚୟ ସେୟାର୍ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହିଭଳି ଖବର ଜାଣିବା ପାଇଁ ଆମ ପେଜ୍ କୁ ଲାଇକ ଏବଂ ଫଲୋ କରିଦିଅନ୍ତୁ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *