ନିଜ ପରିଶ୍ରାର ରଙ୍ଗରୁ ଜାଣନ୍ତୁ ଆପଣ ଏବେ ଶୁସ୍ତ ଅଛନ୍ତି ନା ରୋଗରେ ।

urine

ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନଶୈଳୀ ହେତୁ, ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟକୁ ନଷ୍ଟ କରିଦିଏ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପରିସ୍ରା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଷୟରେ ବହୁତ କିଛି କହିଥାଏ | ଶରୀରରୁ ବର୍ଜ୍ୟବସ୍ତୁ ବାହାର କରିବାର ପରିସ୍ରା ହେଉଛି ଏକ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ |

ଏହାର ସାଧାରଣ ରଙ୍ଗ ହାଲୁକା ହଳଦିଆରୁ ସାମାନ୍ୟ ଗାଢ ହଳଦିଆ ହୋଇପାରେ, କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ | ଯଦି ନୁହେଁ, ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ପରିସ୍ରାର କିଛି ରଙ୍ଗ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହା ସାହାଯ୍ୟରେ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟର ରହସ୍ୟ ଜାଣିପାରିବେ –

ହାଲୁକା ହଳଦିଆ: ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହାଲୁକା ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗର ଅର୍ଥ ହେଉଛି ଯେ ଆପଣଙ୍କର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଠିକ୍ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ କାମ କରୁଛି |

urine

ହଳଦିଆ: ଯେତେବେଳେ ଶରୀର ସଠିକ୍ ଭାବରେ ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ହୋଇନଥାଏ, ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ ହୋଇଯାଏ | ଏହାକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ତରଳ ପଦାର୍ଥ ନିଅନ୍ତୁ |

ଗାଢ ହଳଦିଆ: କଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ଔଷଧର ଅତ୍ୟଧିକ ବ୍ୟବହାର ହେତୁ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ଗାଢ ହୋଇଯାଏ | ଯଦି ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଘଟେ, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଥରେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ, କାରଣ ଏହା ମଧ୍ୟ ଯକୃତ ସମସ୍ୟା ହୋଇପାରେ |

କ୍ଷୀର ଧଳା: ଯଦି ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ କ୍ଷୀର ଧଳା ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଏହା ପରିସ୍ରା ସଂକ୍ରମଣ କିମ୍ବା କିଡ୍ନୀ ପଥର ହେତୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦୟାକରି ଡାକ୍ତରଙ୍କ ସହିତ ପରାମର୍ଶ କରନ୍ତୁ।

color of your urine

ନାଲି କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ: ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଖାଦ୍ୟରେ କୈଣସି ନାଲି ରଙ୍ଗର ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି | ତା’ପରେ ପରିସ୍ରାର ରଙ୍ଗ ଲାଲ କିମ୍ବା ଗୋଲାପୀ ରଙ୍ଗରେ ବଦଳିଯାଏ | ଯଦି ଆପଣ ଏହି ରଙ୍ଗୀନ ପଦାର୍ଥ ଖାଇ ନାହାଁନ୍ତି | ତା’ପରେ ମଧ୍ୟ ଯଦି ପରିସ୍ରା ଏହି ରଙ୍ଗରେ ଆସେ, ତେବେ ମୂତ୍ରରୁ ରକ୍ତ ଆସିବାର ସଙ୍କେତ ଅଛି |

କମଳା: ମୂତ୍ର ସମସ୍ୟାକୁ ରୋକିବା ପାଇଁ ନିଆଯାଇଥିବା ଔଷଧଗୁଡ଼ିକ ପରିସ୍ରା କମଳା ରଙ୍ଗରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ |

ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପରାମର୍ଶ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ: ଯଦି ଆପଣ ପରିସ୍ରା ରଙ୍ଗ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେବାର କାରଣ ବୁଝିବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ନିକଟକୁ ଯାଇ ପରାମର୍ଶ ନିଅନ୍ତୁ | ଏହାର ସଠିକ୍ ଚିକିତ୍ସା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ |

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *