ବହୁତ କମିଗଲା ସୁନା ରେଟ – ଜାଣନ୍ତୁ ଆଜି କେତେ ଅଛି ସୁନାର ଦାମ ।

ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ଭଲ ସ୍ଥିତି ପାଇଁ ଆଜି ଭାରତୀୟ ସର୍ଫା ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି ଅର୍ଥାତ୍ ସେପ୍ଟେମ୍ବର 02, 2021 ରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆଜି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଗତ ବାଣିଜ୍ୟ ଅଧିବେଶନରେ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ଫା ବଜାରରେ 10 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି ସୁନା 46,027 ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ହୋଇ ଯାଇଥିଲା। ଏଥିସହ ରୂପା କିଲୋଗ୍ରାମରେ 66,584 ଟଙ୍କା ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇ ଥିଲା। ଆଜି ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ଓ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

golds

ସୋମବାର ଦିନ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ଫା ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ 250 ଗ୍ରାମ ପ୍ରତି 250 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି। 99.9 ଗ୍ରାମ ଶୁଦ୍ଧ ସୁନାର ନୂତନ ମୂଲ୍ୟ ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜଧାନୀ ଦିଲ୍ଲୀରେ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 46,277 ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଏଥି ସହିତ ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ ଆଜି ଏକ ଅନ୍ସ 1,782 ଡଲାରକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଛି। ଦିଲ୍ଲୀର ସର୍ଫା ବଜାରରେ 27 ଅଗଷ୍ଟ 2020 ରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟ 10 ଗ୍ରାମ ପିଛା 57,008 ଟଙ୍କା ସ୍ତରରେ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଇ ଥିଲା। ଏହି ଆଧାରରେ, ସୁନା ବର୍ତ୍ତମାନ ସର୍ବୋଚ୍ଚ 10,731 ଟଙ୍କା ତଳେ କାରବାର ହେଉଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପୁଣି ଥରେ ସୁନା କିଣିବାର ସୁଯୋଗ ଅଛି |

ରୂପା ମୂଲ୍ୟ, 02 ସେପ୍ଟେମ୍ବର 2021 ରୂପା ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆଜି ଏକ ତୀବ୍ର କ୍ଷେୟ ଦେଖାଇଲା | ସୋମବାର ଦିନ ରୂପା ମୂଲ୍ୟ 258 ଟଙ୍କା ବୃଦ୍ଧି ପାଇ ଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ଫା ବଜାରରେ କିଲୋଗ୍ରାମ ପିଛା 66,842 ଟଙ୍କା ରହିଛି। ଏଥି ସହିତ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ବଜାରରେ ରୂପା ମୂଲ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଥିଲା ​​ଏବଂ ଏହା ଏକ ଅନ୍ସ 26.05 ଡଲାରରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲା ​​|

gold2

ସୁନା କାହିଁକି ବୃଦ୍ଧି ପାଇଲା – HDFC ସିକ୍ୟୁରିଟି ସିନିୟର ତପନ ପଟେଲ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହ ହ୍ରାସ ପରେ ସପ୍ତାହ ଆରମ୍ଭରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଘଟିଛି। ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ଡଲାର ପରେ ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ବୃଦ୍ଧି ଘଟିଛି।

ଏଥି ସହିତ, ଉପରାଷ୍ଟ୍ରପତି (କମୋଡିଟି ରିସର୍ଚ୍ଚ), ମୋତିଲାଲ ଜସୱାଲ ଆର୍ଥିକ ସେବା ପକ୍ଷ ରୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଗତ ସପ୍ତାହରେ ସୁନା 6 ପ୍ରତିଶତ ହ୍ରାସ ପାଇଛି। ଗତ 15 ମାସ ମଧ୍ୟରେ ଏହା ଏହି ସପ୍ତାହରେ ସବୁଠାରୁ ବଡ ହ୍ରାସ ଘଟିଛି। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆଜି ସୁନା ମୂଲ୍ୟରେ ସାମାନ୍ୟ ଉନ୍ନତି ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *