ଖୁସୀ ଖବର : ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ର ହୀତାଧିକାରୀ ଙ୍କୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି ତାରିଖ ରେ ଟଙ୍କା ।

card

ଆପଣ ମାନଙ୍କୁ ଆମର ପୋଷ୍ଟ ପୋର୍ଟଲକୁ ସ୍ୱାଗତ କରୁଛୁ । ବନ୍ଧୁଗଣ ଆସିଗଲା ଇଶ୍ରମ କାର୍ଡ ଥିଲେ ଆସିଲା ଖଉସୀ ଖବର ଜାନୁଆରୀ ମାସରେ ମିଳିବ 10 ହଜାର ଟଙ୍କା ଯେମିତି କି ଆପଣ ମାନେ ଜାଣନ୍ତି କି ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିଥିବା ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକମାନେ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା କଭର ପାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ, ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୈଣସି ଯୋଜନା ଆସେ, ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯିବ ।

pm

ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ । ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଇ-ଶ୍ରମିକ କାର୍ଡ ତିଆରି ପ୍ରକ୍ରିୟା ଆରମ୍ଭ କରିଛି କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର। ଏଥିପାଇଁ ବହୁ ସଂଖ୍ୟକ କର୍ମଚାରୀ ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହେଉଛନ୍ତି। ଖୁବ୍ କମ୍ ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ 1 କୋଟିରୁ ଅଧିକ କର୍ମଚାରୀ ପଞ୍ଜୀକୃତ ହୋଇଛନ୍ତି।

ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ତିଆରି କରିଥିବା ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ରର ଶ୍ରମିକମାନେ 2 ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଦୁର୍ଘଟଣା ବୀମା କଭର ପାଇଛନ୍ତି। ଏଥି ସହିତ ଯଦି ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ କୈଣସି ଯୋଜନା ଆସେ, ତେବେ ଏହାର ଲାଭ ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଦିଆଯିବ। ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇପାରେ । ଦେଶର ଅସଂଗଠିତ ସେକ୍ଟର କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସାମଗ୍ରିକ କଲ୍ୟାଣ ପାଇଁ ଭାରତ ସରକାର ଏକ ଜାତୀୟ ଡାଟାବେସ୍ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରୁଛନ୍ତି।

shram card

ଏଥିପାଇଁ ମୋଦୀ ସରକାର ଏକ ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛନ୍ତି, ଯାହା ସେମାନଙ୍କର ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ ହେବ। ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲ ଅନ୍ତର୍ଗତ ପଞ୍ଜୀକରଣ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ମାଗଣା । ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ କୈଣସି ଆୟକର ମାନଦଣ୍ଡ ନାହିଁ । ତଥାପି, ଶ୍ରମିକ ଆୟକରଦାତା ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯେକୈଣସି ଅସଂଗଠିତ କ୍ଷେତ୍ର କର୍ମଚାରୀ, ଯାହାର ବୟସ 16 ରୁ 59 ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ, ସେ ଇ-ଶ୍ରାମ ପୋର୍ଟାଲରେ ପଞ୍ଜୀକରଣ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟ ଅଟନ୍ତି ।

ତେବେ ବର୍ତମାନ ସମୟ ରେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ରେ ଭାଇରଲ ହେଉଛି କି ଇ-ଶ୍ରାମ କାର୍ଡ ରେ ରେଜିଷ୍ଟେସନ କରିଥିବା ଲୋକ ମାନଙ୍କୁ ପ୍ରତ୍ୟୋକ ମାସ 10 ହଜାର ଲେଖାଏଁ ମିଳିବ ବୋଲି ତେବେ ଏହା ସଂମ୍ପର୍ଣ୍ଣ ମିଥ୍ୟା ଅଟେ । ଏହି ଭଳି ପୋଷ୍ଟ ସବୁବେଳେ ପଢିବା ପାଇଁ ଏବେ ହିଁ ଲାଇକ କରନ୍ତୁ ଆମ ଫେସବୁକ ପେଜକୁ , ଏବଂ ଏହି ପୋଷ୍ଟକୁ ସେୟାର କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଖେ ପହଞ୍ଚାଇବା ରେ ସାହାଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ।

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *